Єжи Яцек Шугаєв: після 30 років роботи, я продовжую її любити
Інтерв'ю з Головою правління Кредобанку Єжи Яцеком Шугаєвим в рамках проєкту KredoTalk, присвяченому 30-річчю Кредобанку. Про фінанси, інвестиції, життя в банку і не тільки.
Про себе
Це найскладніше говорити про себе. Якщо коротко, то мені 55 років і я — щаслива людина. Чому? Тому що у мене чудова сім'я: дружина і троє дітей. І ще можу сказати, що після тридцяти років роботи, я продовжую любити цю роботу. Це дуже важливо в житті. Я щасливий і в своєму особистому житті і в роботі, яку виконую.
Про шосте чуття
Тут складно чітко і просто сказати. Ти сам не завжди знаєш і можеш його зафіксувати. Але є багато моментів, коли це чуття допомагає прийняти рішення, яке тобі спочатку може здаватись навіть не дуже логічним. Це така внутрішня допомога для аналітики, яку завжди варто зробити. У мене був один випадок з двома подругами, одна з яких колишня співробітниця банку, яка завжди хотіла мати щось спільне з мистецтвом. Вона відкрила бізнес спільно з людьми зі Швеції, який полягав у продажі картин художників початківців. Можна сказати, така інвестиція в майбутнє. Я знав людей, які цим хотіли займатись і мав до них хороше ставлення. Але щось всередині мені говорило, що щось тут не те і закінчиться це діло не добре. І я порадив подрузі не входити в цей бізнес.
Минув рік. Все було гаразд і вона звернула мені увагу на те, що цей бізнес працює і люди заробляють кошти, а я її відмовив від участі. Вже через півтори року у всіх журналах, польських та шведських медіа з’явилась ця компанія. Бізнес виявився звичайною фінансовою пірамідою, але в сфері мистецтва. Був великий скандал. Чому я відчув це? Не знаю. Я знав людей, які хочуть цим займатись, можна було сказати: «чудово, давайте працюємо!». Але щось всередині мене зупинило.
Такі моменти бувають як в житті, так і в бізнесі. Щось тобі підказує діяти чи не діяти. Твоє рішення не завжди здається логічним. Але згодом розумієш, що воно було правильним.
Про принцип в роботі
Думаю, найважливіше, щоб все було прозоро в комунікації. Як ми спілкуємось між собою і що говоримо. Щоб не виникало питань. Я також маю один принцип: хочу мати підхід до інших такий, як би хотів, щоб ставились до мене. Це ніби просто, але завжди працює. Не роби іншим так, як ти не хочеш, щоб робили тобі. У моєму випадку ще не було так, щоб це не спрацювало: чи то була робота в Польщі, чи в Нідерландах чи тут, в Україні. Всюди є люди, які прагнуть поваги і розуміння.
Магазини TESCO, які продають депозити і роблять перекази
Про економіку майбутнього
В прогнозуванні потрібно бути обережним. Пандемія нам показала, наскільки складно говорити про майбутнє. Коли ми в банку робимо стрес-тести і беремо показник падіння доходів бізнесу 20% чи 40%, то це вже агресивно. А тут деякі сфери економіки не працюють на 100%: харчування, косметичні салони, фітнес, багато іншого малого та середнього бізнесу.
Якщо говорити глобально, то бачимо, що потрібно оновити організацію виробництва. Багато виробників в Європі і США вже давно забрали виробництво в Азію: в Індію, Китай. Пандемія показує, що коли є труднощі з транспортом, то варто мати деякі елементи виробництва ближче до ринку, де ти хочеш продавати. Не виключено, що подібні обмеження як сьогодні можуть повторюватись.
Коронавірус також показав нам усім, як працювати дистанційно. Ми багато могли говорити про це раніше, але зараз ми бачимо потребу чітко йти цим шляхом. Дистанційна робота є можливою і ефективною. Як і в нашому банку, так і в інших це спрацювало.
І ще одне, що потрібно взяти до уваги — це люди. Ми повинні знайти відповідь на питання, наскільки ми захочемо працювати так як раніше. Чи ми забудемо про цей період і повернемось до минулого режиму? Навряд. Ми матимемо більш обережний підхід до життя, до роботи. І, відповідно, більш локальний підхід, а не глобальний. І це також потрібно врахувати.
Чому банки не зникнуть
Приблизно 20 років тому, коли я був на навчанні в Нідерландах в банку ABN AMRO, один зі спеціалістів там сказав, що через десять років банків майже не буде. Він пояснював, що такі великі торгові мережі як TESCO чи інші, крім звичних послуг, будуть проводити перекази коштів, пропонувати нам депозити тощо. Минуло 20 років, але банки продовжують свою діяльність.
Я думаю, що банки існуватимуть і надалі. Як місце довіри, де ти хочеш зберігати свої кошти. Також, банки будуть тими, хто навчатиме клієнтів нових технологій, навчатимуть, як працювати з особистими грошима. Щоб це було і зручніше, і додавало цінності.
Чи можливий недорогий банківський роумінг: комісії за перекази, зняття готівки тощо
Тут треба брати до уваги дві речі. З одного боку є чинне регулювання. Регулювання Європейського союзу вимагає такого, а не іншого підходу до тарифів за обслуговування. І самі банківські регулятори також очікують, що банки будуть більш уніфіковані в тарифах.
Але, найбільш важлива річ — це конкуренція. Кожного року і наші клієнти, і інші бачать, що ми змушені знижувати тарифи, щоб залишатись конкурентними. Ми мусимо інвестувати в нові технології, щоб зменшити видатки і, відповідно, дозволити собі менші надходження від оплат, які беремо від клієнтів. Це напрямок, який буде найбільш помітним в майбутньому.
Про різницю між банками України і світу
У порівнянні з ринком США, у Європі і, тим більше в Україні, ми маємо менше інвестиційних банків. Найбільші інвестиційні банки — це в основному американські і деякі в Азії.
Україна і Східна Європа відрізняються від решти ще і тим, що пізніше почали цей бізнес і тому змогли швидко перейти в більш сучасну фазу. Ні в Польщі, ні в Україні не були популярними чеки. Вони вже були непотрібними, натомість з’явилась банківська картка.
Також в Україні картка є особливою — це основний продукт банку. В Європі - банківський рахунок є основним продуктом, а картка є лише додатком.
Загалом є деяка різниця, але в кінцевому результаті і тут, і в Європі банківська система розвивається в більш-менш однаковому напрямку: більше в онлайн; банк стає більше консультантом у фінансах, а не лише надає банківські послуги.
Про вплив світової банківської системи на Україну
Регулювання, яке Україна приймає для своєї банківської системи, взяте з досвіду Європейського Союзу і воно працює глобально. Тому, з одного боку, вплив світової банківської систему на місцеву відбувається через регуляторів. З другого боку, це передача ноу-хау. Тут є багато міжнародних банків, які впроваджують свій стиль, методи і стандарти.
Ще один момент, що після періоду кризи, українська банківська сфера значно зміцнилась і таким чином Україна також інтегрується в європейську і світову банківські системи.
Бізнес не має, де взяти кошти, окрім в банку
Де іноземні інвестори?
Вони є. Не варто забувати про фінансових інвесторів. Вони купують зовнішні облігації країни. І також ОВДП — внутрішні облігації. Це видно, зокрема за підсумками минулого року.
Натомість інвестори, готові вкладати в реальний сектор економіки, чекають. Я думаю, що чекають, коли юридичний режим в Україні буде більш надійним, більш прозорим і зрозумілим для інвесторів. Тут йдеться про захист інвестицій. Коли ти вкладаєш кошти, ти хочеш знати умови, в яких будеш працювати.
Про внутрішнього інвестора
Я думаю, що проблема, з якою стикається інвестор всередині країни — це доступ до коштів, інших, ніж банківські кошти. Інвестиції це інший рівень ризиків, інші потреби в грошах. Тут банк — це не завжди достатньо. Тому, думаю, основна проблема це доступ до грошей не через банківські позики та кредити. А це означає потребу в фондовому ринку. Не просто його функціонування як таке, а масштаби фондового ринку.
Про український фондовий ринок
Для його повноцінного функціонування бракує ще багато речей. Однак він з’являється. Фондовий ринок є дуже важливим елементом економіки. Чекаємо. Потрібно дізнатись, які взагалі цінні папери ми маємо. Зараз інвестори не мають широкого асортименти, щоб обрати, що можна купити. Чекаємо на корпоративні папери, яких немає, на фонди, а особливо, на приватні пенсійні фонди.
Тут також треба взяти до уваги, що український банківський ринок з точки зору, скажімо, Євросоюзу, є дуже дохідним. Йдеться, наприклад, про депозити. Відсоткова ставка, яка була раніше, і досі існує, дає зовсім іншу картинку дохідності, в порівнянні з країнами ЄС. Те, що тут можна зробити з банками, є настільки дохідним, що інші інструменти не так аж вже і потрібні. Фондовий ринок, який не має ще достатньо інструментів, крім облігацій, не є конкурентним. Тому він поки не розвивається бажаним темпом. Але це точно змінюватиметься, оскільки це нормальний розвиток економіки і, сподіваюсь, фондовий ринок буде розвиватись швидкими темпами.
Україні потрібний банк розвитку
Про запуск економіки державою
Я думаю, що варто зробити подібно до того як це функціонує в ЄС і не лише. В Азії також. Варто створити банк розвитку. Багато речей, які Україна вже робить, вони йдуть від Центрального банку або від Міністерства фінансів. Цілком органічно пропонувати програми підтримки підприємництва, інвестиції у розвиток саме через банк розвитку. Де держава є власником і формує стратегію такого банку. Але сам банк, як структура, має більше інструментів і можливостей надати реальну допомогу.
Інший варіант — це підтримка інвестиційних проектів, які передбачають вкладення коштів в інфраструктуру і розраховані на довший термін.
Як держава може сприяти розвиткові малого та середнього бізнесу
Держава це вже частково робить, зокрема через свої програми. Наприклад, є програма «5−7−9», яка передбачає невисокі ставки кредитування для розвитку малого та середнього бізнесу.
І, як я вже казав, так як в країнах Євросоюзу — через банки розвитку. Такий інструмент має програми гарантій для малого та середнього бізнесу, кредитування, навчання, купівлю нових технологій. Таким шляхом сприяти розвиткові бізнесу можна ефективно. І це досвід розвинених країн.
Не питайте в керівника, як вирішити проблему. Він чекає рішення
Про роботу в Кредобанку
Ми запрошуємо до Кредобанку. Можливості є різні. Ми вже багато років працюємо з університетами у Львові. Маємо програми для студентів. Хочемо, щоб в період студентства була можливість попрацювати, відчути, що таке Кредобанк. Зрозуміти, чи хочеш бути частиною нашої команди.
Також ми чекаємо всіх, хто очікує цікавих викликів і хоче розвиватися, не лише студентів. На українському ринку є багато професійних людей. Я щиро вважаю, що це приємне місце для роботи. Кредобанк — це банк, який розвивається, який у своїй стратегії має амбітні цілі. Тому запрошую всіх, хто хоче бути частиною цього. Частиною надійного, європейського банку, яким є Кредобанк.
Про корпоративні правила
Після тридцяти років роботи, я багато чув і бачив. Одна з речей, яку варто пам’ятати, і яку я називаю «передача роботи вище». В частини з нас є така звичка, що як не хочеш придумати як вирішити проблему, то треба спитати у свого шефа. Але це не так повинно бути. Я ще не бачив керівника, який любить збирати проблеми. Шеф навпаки очікує на рішення.
Ще одна річ, мабуть, більше стосується керівників та менеджерів: не забувати, що є багато людей, які мають хороші думки. Однак це не їхня натура голосно про це розповідати. І навпаки: людина, яка найбільше і найголосніше говорить, не завжди має найбільш правильну думку. Тут важливою є комунікація з тими, хто може поділитись цікавими думками. Це такі два правила, які потрібно пам’ятати.